School Committees (20-2021)

  • Home
  • School Committees (20-2021)
  • SMC COMMITTEE
  • ORGANISATION CHART
  • COMMITTEE

 

SMC (SCHOOL MANAGEMENT COMMITTEE)
     
CAPACITY RANK & NAME APPOINTMENT
CHAIRMAN AOC /Stn Cdr /CO  
  Air Cmde Shoeb Kazmi AOC 
     
MEMBERS Gp Capt Tarun Desai VSM C Adm O 
  Wg Cdr MI Akhtar SAO
  Wg Cdr Sulekha Singhal SMO 
  Mr PK Pandey AGE
  MWO R Prasad Stn MWO
  Sgt Vikas Tyagi Parent Rep
  Sgt R K Sinha Parent Rep
  Sgt Sunil K Yadav Parent Rep
  Mr. Harpreet Singh Parent Rep
  Mr. Raspal Singh Parent Rep
  Cpl Gurdeep Singh Parent Rep
  Mrs. Amarjeet Kaur Parent Rep
  Mr. Daljit Singh Parent Rep
  JWO PK Singh School Manager
     
EXECUTIVE DIRECTOR Wg Cdr A Muralidharan OIC Edn
     
SECRETARY  Mrs. Preeti Sharma Off. Principal 

 

                    ORGANISATION CHART AIR FORCE SCHOOL HALWARA

 

CHAIRMAN

Air Cmde Shoeb Kazmi

C Adm O

Gp Capt Tarun Desai VSM

EXECUTIVE DIRECTOR

Wg Cdr A Muralidharan

MANAGER AF SCHOOL   

JWO PK SINGH

OFF. PRINCIPAL AF SCHOOL  

MRS. PREETI SHARMA

                                                                    ↓

TEACHING STAFF

MTS

ACCOUNT / CLERK 



 



 

     INTERNAL COMPLAINT COMMITTEE

  1. Mrs.Preeti Sharma                                              (TGT)
  2. Mrs.Balwinder Kaur                                            (PTI)
  3. Mrs.Paramjit Kaur                                               (NTT)
  4. Mr. Supriyo Dey                                                   (OS)
  5. Mrs. Rajni Sharma                                               (HWT)
  6. One Rep of AFWWA(L)                                        (TBD by AWWA(L))

 

        DISCIPLINARY COMMITTEE

  1. Mrs. Lalita                             (TGT S.Sc)                 
  2. Mr. Rahul Mamgain              (TGT Sports)                        
  3. Mrs. Nutan Kumari               (PRT)    
  4. Mrs. Indu                               (PRT)
  5. Mrs. Jasbir Kaur                   (NTT)          

        

   LOCAL PURCHASE COMMITTEE

  1.  Mrs. Shruti                             (TGT Sci.)
  2.  Mr. Satish Kumar                   (TGT Drawing)
  3.  Mrs. Madhu Sharma               (PRT)
  4.  Mrs. Ramandeep Kaur           (PRT)
  5.  Mr. Supriyo Dey                      (OS)
  6.  Mrs. Tejpreet Kaur                  (PRT)

  

   SCHOOL TRANSPORT COMMITTEE

  1. Mrs. Geeta Khosla                    (TGT Eng)
  2. Mr. A.K Mishra                           (PRT )
  3. Mrs. Shalley                               (PRT)
  4. Mrs. Sanchita Dutta                   (PRT)
  5. Mrs. Gurmeet Kaur                    (NTT)
  6. Miss. Navdeep Kaur                  (NTT)