School Committees (2022-23)

  • Home
  • School Committees (2022-23)
  • SMC COMMITTEE
  • ORGANISATION CHART
  • COMMITTEE

 

SMC (SCHOOL MANAGEMENT COMMITTEE)
     
CAPACITY RANK & NAME APPOINTMENT
CHAIRMAN AOC /Stn Cdr /CO
AIR CMDE SHOEB KAZMI AOC 
MEMBERS GP CAPT J POOSHA C ADM O 
FT LT ADITI DUBEY ED
WG CDR HPS SAHOTA SMO
WG CDR MUKESH PANNU SAO 
MR P RAVI KUMAR GE
MWO MD MUSTAFA STN MWO
MR AMIT YADAV PARENT REP
SGT NITESH KUMAR PARENT REP
MRS JAYEETA DEY TEACHER REP
JWO PK SINGH SCHOOL MANAGER
MRS SHYAMLI WARAICH PRINCIPAL
EXECUTIVE DIRECTOR  FLT LT ADITI DUBEY OIC EDN
SECRETARY  MRS SHYAMLI WARAICH  PRINCIPAL

 

                  

ORGANISATION CHART AIR FORCE SCHOOL HALWARA

 

CHAIRMAN

Air Cmde Shoeb Kazmi

C Adm O

Gp Capt J Poosha

EXECUTIVE DIRECTOR

Flt Lt Aditi Dubey

 

MANAGER AF SCHOOL   

JWO PK SINGH

PRINCIPAL AF SCHOOL  

Mrs. Shyamli Waraich

                                                                    ↓

TEACHING STAFF

MTS

ACCOUNT / CLERK 



 



 

     INTERNAL COMPLAINT COMMITTEE

  1. Mrs. Geeta Khosla                                                 TGT English
  2. Mrs. Sanchita                                                         PRT           
  3. Mrs. Navdeep Kaur                                                NTT
  4. One Rep of AFWWA(L)                                       TBD by AWWA(L)
  5. Mr. Satish                                                               TGT Drawing

 

        DISCIPLINARY COMMITTEE

  1. Mr. Satish                                            (TGT)                 
  2. Mrs. Madhu Sharma                             (PRT)                        
  3. Mrs. Indu Kumari                                (PRT)    
  4. Mrs. Anamika                                      (PRT)
  5. Mrs. Jasvir Kaur                                 (NTT)          

        

   LOCAL PURCHASE COMMITTEE

  1.  Mrs. Madhu Sharma                        (PRT)
  2.  Mrs. Ramandeep Kaur                    (PRT)
  3.  Mr. Ajay Kumar                                (Clerk)
  4.  Mrs. Richa Sharma Negi                  (PRT)
  5.  Mrs. Nutan                                         (PRT)
  6.  Mrs. Jasbir Kaur                                (NTT)

  

   SCHOOL TRANSPORT COMMITTEE

  1. Mrs. Shruti                                (TGT)
  2. Mr. A. K Mishra                         (PRT)
  3. Mrs. Shalley                               (PRT)
  4. Mrs. Gurmeet Kaur                    (NTT)