School Committees (2023-24)

  • Home
  • School Committees (2023-24)
  • SMC COMMITTEE
  • ORGANISATION CHART
  • COMMITTEE

 

SMC (SCHOOL MANAGEMENT COMMITTEE)
   
CAPACITY  NAME
CHAIRMAN  SANDEEP CHAUDHARY
MEMBERS  J POOSHA
EXECUTIVE DIRECTOR
 A K SHUKLA
SMO  HPS SAHOTA
SAO  MUKESH PANNU
AGE  A K SINGH
STN MWO  MD MUSTAFA
PARENT REP  K RAKESH SINGH
PARENT REP  TARUN RAWAT
TEACHER REP  SHRUTI 
SCHOOL MANAGER  D K SABAT
SECRETARY  SHYAMLI WARAICH

 

                  

ORGANISATION CHART AIR FORCE SCHOOL HALWARA

 

CHAIRMAN

 Sandeep Chaudhary

MEMBER

 J Poosha

EXECUTIVE DIRECTOR

 A K Shukla

MANAGER AF SCHOOL   

 D K Sabat

PRINCIPAL AF SCHOOL  

 Shyamli Waraich

                                                                    ↓

TEACHING STAFF

MTS

ACCOUNT / CLERK 



 



 

     INTERNAL COMPLAINT COMMITTEE

  1. Mrs. Madhu Sharma                                              PRT
  2. Mrs. Shalley                                                           PRT           
  3. Mrs. Jasvir                                                             NTT
  4. One Rep of AFFWA(L)                                       TBD by AFFWA(L)
  5. Mr. A.K. Mishra                                                      PRT
  6. Mrs. Sarabjit Kaur                                                 MTS

        DISCIPLINARY COMMITTEE

  1. Mr. Satish                                                (TGT)                 
  2. Mrs. Richa Sharma                                 (PRT)                        
  3. Mrs. Sanchita Dutta                                (PRT)    
  4. Mrs. Nidhi Kant                                       (PRT)
  5. Mrs. Parvati                                             (NTT)          

        

   LOCAL PURCHASE COMMITTEE

  1.  Mrs. Preeti Sharma                              (TGT)
  2.  Mrs. Ritu (Librarian)                             (TGT)
  3.  Mr. Rakesh Kumar                                (OS)
  4.  Mrs. Jayeeta Dey                                  (TGT)
  5.  Mrs. Indu Kumari                                  (PRT)
  6.  Mrs. Gurmit                                           (NTT)

  

   SCHOOL TRANSPORT COMMITTEE

  1. Mrs. Rita Upadhyay                                (TGT)
  2. Mrs. Navdeep Kaur                                 (PRT)
  3. Mrs. Jasvir                                               (NTT)
  4. Mrs. Shalley                                             (PRT)